Święte Ługi
Powierzchnia: 151.2 ha

Kod obszaru: PLH10_21

Status obszaru: obszar proponowany przez Rząd RP

Forma ochrony w ramach sieci Natura 2000:
specjalny obszar ochrony siedlisk (Dyrektywa Siedliskowa)Do Świętych Ługów z ELDORADO można dotrzeć rowerem, konno, powozem konnym lub pieszo odległość 6 km.

Kompleks torfowisk wysokich w pobliżu miejscowości Lubiec w powiecie bełchatowskim, gm. Szczerców Powierzchnia lustra wody zajmuje ok. 35% obszaru. Otoczony głownie borami oraz w bezpośrednim sąsiedztwie lasami bagiennymi. Obszar położony w dolinie rzeki Pilsi. Święte Ługi to jedna z najcenniejszych pozostałości niegdyś bardzo rozległych powierzchni torfowisk Kotliny Szczercowskiej. Święte Ługi są swoistym reliktem przyrodniczym regionu, doskonałym obiektem badań naukowych jak i poligonem dydaktycznym.
Ochrona torfowisk i obszarów podmokłych należy do najważniejszych zadań w ochronie polskiej przyrody, dlatego też Święte Ługi objęto ochroną w postaci tzw. użytku ekologicznego.
Dość rozległa powierzchnia otwartego lustra wody oraz bogata roślinność przybrzeżna jest cenną ostoją zwierząt - zwłaszcza płazów i ptactwa wodno-błotnego. Występuje tu silna populacja m.in. kumaka nizinnego i traszki grzebieniastej.
Kompleks Święte Ługi to doskonały obiekt dydaktyczny. Wyznaczona tu ścieżka przyrodniczo-krajobrazowa, prowadząca wokół północnego zbiornika Świętych Ługów ma na celu przybliżenie tego ekosystemu jako siedliska cennej flory i fauny, a przy okazji - świadka tragicznych wydarzeń związanych z wybuchem II wojny światowej. Ścieżkę o długości 3.5 km wyposażono w wieżę i pomosty widokowe. Na trasie ścieżki rowerowej umieszczonych jest 20 tablic edukacyjnych opisując życie wokół Świętych Ług. W sąsiedztwie ścieżki znajduje się stary cmentarz ewangelicko-reformowany.

Święte Ługi stanowią jedno z najciekawszych pod względem przyrodniczym miejsc Szczercowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Teren ten stanowi cenną ostoję wielu gatunków ptactwa wodnego-błotnego (bocian czarny, bielik, błotniak stawowy, żuraw i rybitwa czarna), co podnosi atrakcyjność terenu w oczach obserwatorów ptaków.

Zamknij
Kapliczkowo
To niezwykłe miejsce, w którym zatrzymał się czas.

KAPLICZKOWO –
DUBIE OBOK SZCZERCOWA

W małej wsi Dubie 3 km od ELDORADO mieszka i tworzy Pan Bernard Zboiński, były oficer, pułkownik w stanie spoczynku. W lasach na Dubiu ten lokalny artysta stworzył prawdziwą galerię sztuki liczącą 365 dużych kapliczek oraz ogromną ilość drewnianych rzeźb. Ale to nie wszystko, zbudował także replikę schronu bojowego, kopiec z rycerzami na jubileusz Chrztu Polski. Do zwiedzania mamy tu także galerie obrazów oraz małe prywatne muzeum, które we wnętrzu skrywa mnóstwo wiekowych i ciekawych przedmiotów.
Miejsce to wtopione w leśny krajobraz posiada niesamowity i niepowtarzalny klimat i to z tego właśnie powodu zjeżdżają się tu ludzie z całego świata. Tu gdzie każda z kapliczek ma swoją historię i swoje miejsce. Również ich łączna liczba nie jest przypadkowa, symbolizuje ona ilość dni jaką mamy w ciągu roku. Tworzone z pasji, w dużej mierze z tego co wyrzucone i niepotrzebne, ze starych krzeseł, ram okiennych czy innych znalezionych przedmiotów. Za ozdobę posłużył nawet drut kolczasty pochodzący z 1939 roku, który został odkopany pod Szczercowem.
Kapliczkowo to nie tylko kapliczki i rzeźby, to również historia zatrzymana w czasie. Np. obiekt – replika schronu bojowego, stworzona całkowicie przez Pana Bernarda. Miejsce to posiada bardzo wiele pamiątek i eksponatów. Można znaleźć tu mundury, broń, narzędzia, przedmioty codziennego użytku, a także liczne wspomnienia na zdjęciach i artykułach znajdujące się na tablicach. Obok schronu znajdują się figurki żołnierzy, a także skrzynie transportowe czy kanistry a spotkać można tu praktycznie wszystko co związane jest z żołnierskim życiem. Można śmiało powiedzieć, że to pewnego rodzaju muzeum, małe ale bardzo dobrze wyposażone.
Zamknij
Okolica

Zapraszamy również do skorzystania z innych atrakcji które ma do zaoferowania nasza gmina. Wszystkie z nich są w bardzo bliskiej odległości od stadniny Eldorado więc można bez problemu dojść do nich pieszo. Można również wypożyczyć rower który jest za darmo w cenie noclegu.

Oriętacyjne odległości
ŁÓDZ
65km
CZĘSTOCHOWA
60km
WIELUŃ
40km
BEŁCHATÓW
20km
WROCŁAW
160km
KLESZCZÓW
30km
Spływ kajakowy Widawką
60zł za kajak 2 osobowy
Solpark Kleszczów
Baseny dla dzieci i dorosłych
Święte Ługi
Relaks na łonie natury
Czytaj więcej >
Kapliczkowo
Pracownia miejscowego rzeźbiarza
Czytaj więcej >
Pizzeria Emiliano
Najlepsza pizza w okolicy
Bar Oaza
Domowe obiadki